Korejski ginseng ali drugače znan tudi kot korenina nesmrtnosti ima izredne učinke na naše zdravje, če ga redno uživamo vsak dan. Je zelo vsestranski saj uravnava celotni sistem v našem telesu ter nas ohranja vitalne ter zdrave.
Korejski ginseng sodi v sam vrh super živil, ima zelo poživljajoč učinek, znan je po tem, da pomaga proti stresu, v tradicionalni kitajski medicini pa ga uporabljajo tudi proti vrtoglavici.
Dobrodošel je za boj proti kakršnikoli vrsti stresa tako fizičnega kot psihičnega saj velja za adaptogena. Poživlja celotno telo ter možgane, vendar deluje na povsem drugačen način kot recimo kava ali druga poživila.
Na vzhodu je ginseng cenjen že od nekdaj. Korenina mora biti stara vsaj šest mesecev, da z njo lahko dosežemo optimalne učinke, še boljše pa je da je starejša. Cena za ginseng se viša sorazmerno s starostjo korenine, hkrati pa se povečuje tudi učinek, ki ga ima na naš organizem. Korenine, ki rastejo divje so redkejše, ampak zato toliko bolj cenjene, saj včasih dosežejo tudi cene do tisoče dolarjev.
Ginseng se v tradicionalni medicini uporabljajo poleg anti-stresnega učinka tudi za znižanje holesterola, zdravljenje diabetesa, proti depresiji ter za izostritev uma in telesa, pomaga pa nam tudi izboljšati spomin. Ginseng je resnično vsestranska koreninica. Uporabljajo ga tudi kot blažilec astmatičnih napadov ter drugih pljučnih bolezni, sej deluje sproščujoče na naša pljuča.
Ginseng vsebuje vitamine A, E, and B12, sulfur, kalcij, železo, mangan, tiamin ali B1, kositer, riboflavin, niacin, fosfor, natrij, kalij in magnezij. Poleg vsega naštetega pa vsebuje tudi saponin ginsenosid, ki je bil že zelo raziskan in za katerega so ugotovili, da ima izredno veliko učinkovin. Med drugim pozitivno deluje na imunski sistem, uravnava krvni sladkor, preprečuje oz. zmanjšuje rast tumorjev, uravnava krvni pritisk, stimulira rast kostnega mozga, ima razstrupljevalni učinek na naša jetra in še mnogo drugih učinkov.
Ginseng je še posebno učinkovit pri uravnavanju delovanja naših žlez saj uravnava njihovo delovanje tako, da je naše telesno in psihično stanje v bolj harmoničnem odnosu, saj so homoni v našem telesu bolj stabilni.
Stranski učinki in koristi ginsenga
Kot vsako zdravilo tudi ginsenga ne smemo vzeti kar tako. Priporoča, se da se mu nosečnice izogibajo. Ravno tako ni priporočljiva uporaba na daljši rok, v kolikor ima oseba visok krvni pritisk. Zaradi toplotnega učinka na naše telo ga je priporočljivo uživati predvsem pozimi. Medtem, ko imata ameriški in sibirski ginseng ravno nasproten hladilni učinek in ju je tako pametno uživati v toplejših mesecih.
Obstaja več vrst ginsenga. V starodavnih azijskih duhovnih praksah je po konceptu Jin ter Jang, korejski ginseng poznan kot Jin zelišče, ki predstavlja mrzel element in ga je zato priporočljivo uživati pozimi kot v toplejših mesecih.
Priporočljiva količina za uporabo je 2 grama na dan kar je zelo malo, približno pol čajne žličke zmlete korenine. Ob redni uporabi se bodo pozitivne učinkovine ginsenga videle predvsem na nivoju naše energije ter vitalnosti celotnega telesa.