Madeže trave, šminke, maščobe, črnila, krvi, vina, čaja in podobno lahko odstranimo tudi z naravnimi živili iz naše shrambe.
Ste se kdaj vprašali koliko strupenih snovi spustimo v okolje samo ob enem pranju perila? Definitivno preveč!
Naš prispevek k čistejšemu in varnejšemu okolju lahko povečamo tudi z izdelavo domačega detergenta za pranje perila. Vse madeže na najljubših oblačilih pa enostavno odstranimo brez kemikalij, ki uničujejo naša oblačila in so škodljiva zdravju.
Tekoči detergent za pranje perila
Potrebujemo:
– Navadno milo za pranje perila 100 g
– Pralno sodo 50g in
– vodo 2,4L
Priprava:
Milo naribamo na gospodinjskem strgalu na kosmiče. Vodo segrejemo do vrenja in vanjo vmešamo milne kosmiče. Pomagamo si lahko s paličnim mešalnikom, da nastane gel. Potem vmešamo še sodo. Detergent malo ohladimo in ga vlijemo v plastično posodo (kar v kakšno staro posodo od detergenta, ki naj bo večja od količine detergenta, da se ga lahko dobro premeša). Detergent običajno postane malo bolj trd, vendar se ga lahko dozira.
Uporaba:
100 ml detergenta vlijemo v dozirni predalček. Če uporabljamo predpranje (za zelo umazano perilo), dodajmo še 100 ml v dozirni predalček za predpranje. Perilo se lepo opere, morda je samo malo manj belo, ker detergent ne vsebuje belilnih sredstev. Če pa želimo bolj mehko perilo pa v boben k oblekam pred pranjem dodamo še 100 ml kisa.
Naravni pripravki za odstanjevanje različnih vrst madežev
V nadaljevanju pa vam predstavimo še nekaj naravnih trikov, kako odstraniti trdovratne madeže hitro in preprosto.
Kako z naravnimi čistili odstranimo madeže trave:
Travnate madeže lahko enostavno odstranimo s staro zobno ščetko in malo bele zobne paste. Nekaj paste iztisnemo na madež, ščetko pa pomočimo v čisto vodo, s krožnimi gibi ščetke madež odstranimo. Po potrebi postopek ponovimo večkrat.
Naravna metoda za odstranjevanje krvi:
Sveže krvave madeže odstranimo s hladno vodo. Že zasušene madeže krvi lahko pa z mineralno vodo (Radenska), ali pa madež navlažimo s hladno vodo in ga potresemo z jedilno soljo. Sol bo vpila kri, oblačilo pa nato dobro speremo.
Madeže šminke lahko odstranimo s kosom kruha:
Madeži šminke odslej niso več problem, če imamo v bližini kos kruha. Odstranimo mu skorjo, sredico pa nežno vtiramo v madež, dokler ne odstranimo vse šminke. Drobtinice kruha pa z oblačila odstranimo s čisto in suho krpo.
Z mastnimi madeži iz kuhinje ali mehanične delavnice obračuna koruzni škrob:
Mastne madeže potresemo z koruznim škrobom, ki ga na madežu pustimo nekaj minut, da popije vso maščobo, nato pa ga odstranimo s krtačo za oblačila.
Alkohol ali mleko preženeta madež od črnila:
S kemičnimi svinčniki radi eksperimentirajo predvsem otroci, na madež kanite nekaj kapljic alkohola in črnilo odstranite s pritiskanjem bele krpe na predel madeža. Ali pa namočite delček gobice v mleku in potem jo pritiskajte na madež, dokler le ta ne izgine.
Pecilni prašek odlično odstranjuje madeže rdečega vina:
Pomagamo si lahko s pecilnim praškom, ki ga posujemo po madežu in potem skozi madež prelijemo vročo vodo. Če slučajno v bližini ni pecilnega praška se lahko uporabi tudi sol. Sol potresemo na svež madež, po nekaj sekundah jo odstranimo in oblačilo namakamo v hladni vodi. Za tem se oblačilo opere kot to počnemo običajno.
Sladkana voda za odstranjevanje madežev čaja:
Čajni madeži se enostavno odstranijo s sladkano vodo. V topli vodi raztopimo sladkor in potem v sladkanem pripravku namakamo zapackano oblačilo, ko čajni madež izgine, oblačilo operemo kot po navadi.