Zdaj, ko se bliža poletje, pogosto začutimo vzgib, da bi se znebili kakšnega med zimo pridobljenega odvečnega kilograma. Naravno je, da si želimo sebe vedno predstaviti v najlepši luči, kar vključuje skrb za naše telo. Zavedamo se, da bomo z vse bolj vročimi dnevi prisiljeni tudi pokazati malo več svoje kože, zato si želimo biti tudi bolj vitki.
Pri temu pa ne gre le za estetiko temveč tudi za zdravje in boljše počutje. Vitkost nam namreč omogoča, da smo bolj okretni, lahkotni, gibljivi, dinamični. Zato s tem ni nič narobe, pomembno je le, da ne zapeljemo teh prizadevanj v skrajnost in objestnost (tako kot to velja pri vsaki stvari).
Da bi se izgube kilogramov lotili čim bolj zdravo, smo pobrskali za morebitnimi naravnimi zelišči in živili, ki nam lahko pomagajo nadzirati lakoto oziroma zmanjševati apetit.
Zelo prepost, učinkovit in preprost način zmanjševanja apetita je že samo pitje ustrezne količine vode. Če pa temu dodamo še kakšno zanimivo zelišče, začimbo in živilo, pa sploh ne bomo imeli občutka, da smo tako zelo prikrajšani in bo naša priprava na poletno postavo lažja in bolj zabavna.
Spodaj navedena zelišča, začimbe in živila so naravni in varni načini za obvladovanje apetita in uresničevanje cilja izgube kakšnega kilograma. Naslednja živila so še posebej učinkovita v kombinaciji s hrano z visoko vsebnostjo vlaknin in veliko vode.
ZELIŠČA IN ZAČIMBE – UČINKOVITI NARAVNI ZAVIRALCI APETITETA
- Alfalfa
Alfalfa ima številne koristi za zdravje. Pomaga pri prebavi, pomaga nadzorovati holesterol in uravnava raven sladkorja v krvi.
Alfalfa lahko nadzoruje naš apetit, ker uravnava raven sladkorja v krvi. Največkrat si zaradi nizke ravni krvnega sladkorja zaželimo sladke hrane. Ko je krvni sladkor uravnovešen, se želja zmanjša. Izkazalo se je celo, da saponin, aktivna sestavina tega zelišča, naredi maščobe bolj topne.
- Kurja črevca ali navadna zvezdica
Že dolgo je znano, da kurja črevca pomagajo pri izgubi odvečnih kilogramov. To zelišče (poznano tudi kot trdovraten plevel) je običajno sestavina večine dodatkov za hujšanje in zaviralcev apetita. Poleg tega je znan tudi po svoji sposobnosti razgradnje maščobnih molekul za boljšo absorpcijo.
Lahko ga uživamo surovega v solati ali pa ga potresemo po glavnih obrokih..
- Sladki koren
Sladki koren pomaga pri zatiranju apetita z uravnavanjem ravni sladkorja v krvi. To zelišče vsebuje tudi glicirizinsko kislino, spojino, ki dokazano znižuje raven leptina (hormona lakote). Nižje raven leptina pa pomeni manj apetita.
Za čim boljši učinek tega zelišča, je treba zaužiti 2 palčki na dan. Lahko pa ga uživamo tudi v obliki čaja ali ekstrakta.
- Korenina regrata
Korenina regrata lahko zmanjša našo željo po sladkorju in pospeši naš metabolizem. Raziskave kažejo, da lahko uživanje regratovega čaja pred obroki spodbuja razgradnjo maščob in holesterola.
Dodajanje regratovih listov solatam in obrokom nam lahko pomaga tudi pri nadzoru apetita in izgubi teže.
- Cimet
Cimet je eno izmed najbolj priporočenih zelišč za diabetike, saj pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi. Nadzor krvnega sladkorja pa pomaga pri zatiranju apetita.
Preprosto po obrokih potresemo cimet v prahu ali uporabimo cimetovo olje.
- Zeleni čaj
Zeleni čaj je naravni stimulans, ki deluje kot kava, vendar je od kave celo boljši, saj vsebuje antioksidante in vitamin C. Čeprav ga lahko dobimo tudi v obliki kapsul, je učinkovitejši in deluje hitreje v tekoči obliki – kot čas.
Po študiji, opravljeni na Univerzi v Ženevi v Švici, je bilo ugotovljeno, da zeleni čaj pospešuje presnovo in tudi olajša oksidacijo maščob. Zaradi povečanja porabe energije nam zeleni čaj lahko pomaga pri izgubi maščobe in hitri izgubi teže.
- Kopriva
Ta rastlina ima številne prednosti zaradi visoke vsebnosti hranil. Vsebuje kalij, silicijev dioksid, železo, magnezij, kalcij in vitamine, kot sta E in C, vse skupaj pa pomaga krepiti kosti in tudi hitreje zdraviti zlomljene kosti. Zdravi tudi poškodbe tetiv in natege mišic.
Kopriva pa pomaga tudi pri odstranjevanju toksinov iz telesa. Nenazadnje kopriva zmanjšuje željo po hrani in zavira lakoto, kar posledično olajša hujšanje.
- Komarček
Komarček povečuje energijo, zavira lakoto in deluje kot diuretik. Za najboljšo učinkovitost, lahko zmešamo čajno žličko koromačevega semena z dvema žličkama listov koprive in tremi skodelicami vode. Komarček je treba uživati zmerno, saj lahko postane strupen. Zato ne smemo pa prekoračiti več kot ene čajne žličke komarčka.
Lahko pa si pripravimo tudi čaj iz semen komarčka. To naredimo tako, da v 2 litra vrele vode dodamo 4 čajne žličke koromačevih semen in kuhamo približno 5 minut. Vlijemo v pokrito posodo in pustimo, da se popolnoma ohladi. Semena iz čaja lahko nato precedimo. Nato popijemo sodelico tri do štirikrat na dan.
- Črni poper
Črni poper je zelo cenjeno zelišče v tradicionalnem indijskem medicinskem sistemu ajurvede. Velik del njegove koristi izvira iz sestavine piperina, ojačevalca biološke vrednosti in potencialnega boja proti debelosti, saj zavira apetit (podobno kot ostale ostre začimbe).
V nedavni študiji so raziskovalci ugotovili, da je bila pijača s črnim poprom uspešna za uravnavanje apetita. Glede na študijo je pijača modulirala apetit tako, da je zmanjšala lakoto, željo po jedi in ‘predvideno porabo’, hkrati pa povečala sitost in polnost.
ŽIVILA – UČINKOVITI NARAVNI ZAVIRALCI APETITETA
- Špinača
Dolgotrajna študija pri ljudeh z univerze Lund na Švedskem je pokazala, da izvleček špinače, ki vsebuje membrane zelenih listov, znane kot tilakoidi, zmanjša hedonično lakoto za do 95 %, prav tako pa poveča izgubo teže za 43 %.
Hedonična lakota je hrepenenje ljudi po nezdravi hrani, kot so sladkarije ali nezdrava hrana. V študiji so tilakoidi okrepili proizvodnjo hormonov sitosti v telesu, kar je vodilo do boljšega nadzora apetita in povečane izgube teže.
- Laneno seme
Laneno seme je živilo, bogato s prehranskimi vlakninami in omega-3 maščobami, ki je tudi široko raziskano za zatiranje apetita.
V dveh randomiziranih študijah s po 24 in 20 osebami je majhen odmerek vlaknin lanenega semena znatno zmanjšal apetit skupaj z vnosom energije. Vlakna iz lanenega semena, ki so jih dajali kot pijače ali tablete, so povzročila podobne odzive.
- Jogurt
Nedavni klinični dokazi kažejo, da je fermentiran mlečni izdelek, kot je jogurt, pomemben vir hrane in hranil. Hkrati pa jogurt sodeluje pri nadzorovanju telesne teže in tako pomaga zmanjšati tveganje za sladkorno bolezen tipa 2.
Dejavniki, ki delujejo, vključujejo edinstveno sestavo jogurta, vključno z mlečnokislinskimi bakterijami, ki lahko vplivajo na črevesno mikrobioto. Uživanje jogurta lahko povzroči povečano izgubo telesne maščobe, zmanjšan vnos hrane, povečano sitost in spremenjen hormonski odziv črevesja.
- Mandlji
Že samo peščica mandljev je bogat vir antioksidantov, vitamina E in magnezija. Poleg tega so tudi mandljinaravni zaviralec apetita, ki deluje nekaj časa. Glede na študijo iz leta 2006 se je izkazalo, da mandlji povečujejo občutek polnosti pri ljudeh in pomagajo pri uravnavanju telesne teže.
- Jabolka
Jabolka vseh sort in vrst delujejo kot zaviralci apetita iz več razlogov. Prvič, jabolka so napolnjena s topnimi vlakninami in pektinom, ki nam pomagajo, da se počutimo siti. Jabolka tudi uravnavajo vašo glukozo in povečajo našo raven energije. Nenazadnje jabolka zahtevajo veliko časa za žvečenje, kar nas upočasni in da telesu več časa, da spozna, da nismo več lačni. Poleg tega so tudi dobrega okusa!
- Jajca
Študije so pokazale, da lahko uživanje enega ali dveh jajc za zajtrk pomaga, da se v 24 urah počutimo bolj siti, kot če bi pojedli štručko z enako količino kalorij. V isti študiji so tisti, ki so jedli jajca, v povprečju na dan zaužili 330 kalorij manj kot tisti, ki so jedli pecivo.
- Črna čokolada
Tudi čokolada je naravni zaviralec apetita. Mora pa biti črna in ne mlečna. Če bomo počasi uživali v koščku ali dveh temne čokolade z vsaj 70 odstotki kakava, bo to pozitivno vplivalo tudi na naš občutek sitosti. Malo temne čokolade pomaga zmanjšati našo željo po hrani, saj grenak okus signalizira telesu, da zmanjša naš apetit. Poleg tega tudi stearinska kislina v temni čokoladi pomaga upočasniti prebavo, da se dlje počutimo siti.
Ti zaviralci apetita so zelo učinkoviti, vendar ne bodo delovali, če ne bomo poskrbeli tudi za dovolj spanca. Pomembno pa je tudi obvladovanje stresa, ki je pogost krivec za čustveno prehranjevanje.
Pomembno je tudi, da pijemo veliko vode ali čajev in ob tem zaužijemo tudi dovolj zdravih maščob in beljakovin. Raziskave kažejo, da diete z visoko vsebnostjo beljakovin pomagajo zavirati apetit.
Izogibati pa se moramo sladkorju in predelani hrani, ker povečujejo apetit. Raje si zagotovimo ogljikove hidrate iz polnovrednih živil, žive zelenjave, sadja in stročnic.
Čeprav so navedeni zaviralci apetita naravni, imajo lahko tudi neželene učinke, če jih uporabljamoprekomerno. Zato je ključ tudi v treningu zmernosti in uravnoteženosti.
Izvzetje od odgovornosti: Omenjeni nasveti so izkušnje nekaterih zdravnikov, strokovnjakov in znanstvenikov iz vsega sveta in niso v funkciji zdravstvenega svetovanja. V primeru zdravstvenih težav se posvetujte s svojo zdravnico ali farmacevtko, ki ji zaupate. Vedno berite tudi zdravilom priložena navodila.Izražena mnenja, ne odražajo nujno stališč ekipe Ekologičen.
Viri:
- https://www.greenmedinfo.com/blog/these-five-foods-safely-suppress-your-appetite
- https://www.mynaturaltreatment.com/herbs-that-suppress-appetite-naturally/
- https://flabfix.com/best-herbal-appetite-suppressants/
- https://www.shape.com/healthy-eating/diet-tips/top-25-natural-appetite-suppressants?slide=6b8b48f8-fd46-429c-8bac-509b4e407cb9#6b8b48f8-fd46-429c-8bac-509b4e407cb9
Fotografija: Pexels