Danes se pod okriljem projekta Obleka naredi človeka pričenjajo aktivnosti spodbujanja ponovne uporabe oblačil, ki bodo svoj vrhunec dosegle v petek, 23. aprila, na prvi slovenski Dan v rabljenih oblačilih, ki ga organizirajo Pravična trgovina Slovenije, Ekologi brez meja in Focus.
Partnerji projekta Obleka naredi človeka, ki so pred kratkim razkrili najbolj aktualne podatke o (odpadnih) oblačilih v Sloveniji, vabijo posameznike in organizacije k obeležitvi 23. aprila v rabljenih oz. oblačilih iz druge roke. “Oblecite rabljena oblačila, se fotografirajte in sliko objavite na družbenih omrežjih, da k sodelovanju spodbudite še druge,” poziva vodja projekta, Živa Lopatič.
Podporo apelu za več ponovne uporabe je izrazilo že več kot 25 organizacij, podjetij, vzgojno-izobraževalnih ustanov in medijev. V rabljena oblačila bodo odeti učenci, dijaki, študenti in zaposleni, na ta dan pa bodo organizirane tudi izmenjave oblačil, modne revije, oblikovalski izzivi in celo čistilne akcije v rabljenih oblačilih.
“22. aprila obeležujemo dan Zemlje, 24. aprila se spominjamo žrtev kolapsa stavbe tekstilne tovarne Rana Plaza v Bangladešu, 23. april pa je tako najbolj naravna izbira za prvi slovenski Dan v rabljenih oblačilih”, odločitev o terminu pojasnjuje Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja. Med 19. in 25. aprilom sicer obeležujemo tudi teden modne revolucije oz. Fashion Revolution Week, zato organizatorji že od danes naprej vabijo k spremljanju zanimivih spletnih aktivnosti, ki bodo prek pogovorov, modnih revij in nasvetov posameznike zagrele za Dan v rabljenih oblačilih, ki je zaenkrat globalni unikat.
Ponovna uporaba oblačil rešuje več izzivov sodobne družbe – hiperprodukcijo, hiperpotrošnjo in ‘hiperodlaganje’. Po izkušnjah organizatorjev se jim najlažje zoperstavimo z zgledom, od tod tudi zamisel in potreba po prvem slovenskem Dnevu v rabljenih oblačilih. Vse informacije o programu in možnostih sodelovanja so na voljo na spletni strani Obleka naredi človeka.
Foto: Unsplash