Preprečevanje odvisnosti od tehnologije in zdrava uporaba digitalnih medijev
Z ekipo Zavoda Fenomena smo pogosto korak pred časom, zato so naši projekti vizionarski, aktualni in družbeno pomembni. Naš prihajajoč projekt se dotika zelo pereče družbene problematike, ki še posebej v tem času, ko živimo vse bolj digitalna ali virtualnaživljenja. V okviru projekta imamo v načrtu tudi medijsko kampanjo. Ker projekt naslavlja pereča področja, ki so pomembna za napredek človeštva, s tem predstavlja pomembno družbeno odgovorno noto, ki nam jo lahko pomagate nasloviti in tako narediti veliko dobro delo.
Predstavitev ozaveščevalnega projekta:
Naš cilj je ozavestiti otroke in njihove starše o škodljivosti pretiranega konzumiranja digitalne tehnologije (računalniške igrice, družbena omrežja, chat aplikacije, mediji…), preprečevati odvisnosti od tehnologije in promovirati osvajanje zdravih informacijskih navad’.
V ta namen bomo pripravili številne ozaveščevalne članke na temo na portalu Ekologičen (ki je tudi v vlogi medijskega sponzorja) ter morebitnih ostalih sorodnih.
S širšo ekipo strokovnjakov na področju marketinga, množičnih medijev in graditve percepcije ter v sodelovanju s šolami ter drugimi sorodnimi vzgojno-izobraževalnimi organizacijami bomo izvajali ozaveščevalna preventivna izobraževanja na temo vzgoje za digitalne medijein preprečevanje odvisnosti od tehnologije, saj kot opozarjajo strokovnjaki gre za zelo resen problem.
Zaskrbljujoče aktualne razmere kažejo naslednje podatke:
Kot kažejo podatki iz leta 2019 (zdaj je situacija le še hujša) ’povprečen’ mladostnik na zaslonu (na družbenih omrežjih ali v igricah) preživi kar 3.000 ur letno (za primerjavo: mi pa smo v službi 2.000 ur). Aplikacije, ki spremljajo uporabo družbenih omrežij in štejejo preverjanje elektronske pošte, pa dosežejo od 100 do 150 pogledov na napravo pri ’povprečnem’ uporabniku na dan. Po besedah Miha Kramlija, terapevta in vodje Klinike za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti v Novi Gorici, je lahko taka zasvojenost bolj problematična od kemične odvisnosti: “Od 227 obravnavanih kar 37 odstotkov staršev ali partnerjev pove, da je prisotna agresivnost pri postavljanju meja.” 61 otrok in mladostnikov, ki se zdravijo na kliniki, je po besedah Miha Kramlija popolnoma nefunkcionalnih, kar pomeni, da zavračajo izobraževanje, konjičke in druženje.
Posledice za mlade, zasvojene s tehnologijo, so neprijetne – soočajo se s številnimi težavami, ki se lahko kažejo v obliki nekaterih od navedenih simptomov:
- Trpijo lahko redne obveznosti v šoli, karieri, športno neudejstvovanje
- Zmanjšana kreativnost
- Zmanjšane socializacijske spretnosti
- Um ne loči med resničnostjo in virtualno resničnostjo
- Nevarnost na ulici/cesti zaradi nezbranosti ob gledanju na ekran
- Povečanje telesne teže ali neuravnoteženo prehranjevanje, ki je podrejeno ritmu digitalne aktivnosti
- Motnje spanja
- Nezainteresiranost za resnični 3D svet, ki postane dolgočasen
- Nihanje v razpoloženju
- Agresivnost ali depresija ob prikrajšanosti za čas preživljanja ’z zaslonom’
- Težave z vidom
- Bolečine v hrbtu
- Lažen občutek varnosti, ki sproža potrebo po še večjem begu v tehnologijo in ohranja zanko, v katero je posameznik ujet
Cilj:
Naš cilj ni zavreči ali napadati tehnologijo, saj se zavedamo, da je tehnologija lahko zelo dobrodošla, temveč otroke in starše usposobiti, da jo bodo znali uporabljati, da bo ona služila njim in ne obratno!
Opis koristi, ki jih prinaša zdrava uporaba tehnologije in konzumiranja informacij:
- večja samozavest
- večja kreativnost
- boljša pozornost
- uspešno doseganje življenjskih ciljev, uspehov in občutek izpolnjenosti
- boljša produktivnost
- boljše socialne veščine
- več gibanja in posledično boljše zdravje
- …