Ali si v življenju sproščen ali v krču? Ja, odvisno od okoliščin – bi verjetno odgovorila večina. A kaj če velja tudi obratno, da lahko ne glede na okoliščine svoje stanje določimo sami. In zakaj bi nas to zanimalo? Zato ker smo v sproščenem stanju najbolj uravnoteženi. Ko pa smo uravnoteženi, pa lahko tudi okoliščine (kakršnekoli že) bolj spretno obvladujemo.
O tem stanju sva govorili s Tajo Vetrovec, novinarko pri reviji Misteriji, ustanoviteljico trgovine Munay, učiteljico joge, organizatorko številnih dogodkov in ljubiteljsko igralko. Govorili pa sva tudi o postavljanju in ščitenju svojih meja, ki so ključne za ohranjanje našega ravnotežja.
Pogovor je potekal visoko nad Ljubljano, kar nama je omogočilo tako nekaj metaforične kot dobesedne širine pogleda. Ta širina dojemanja življenja ali posamezne situacije omogoča boljše prepoznavanje dogajanja tako izven kot znotraj nas, kot je uvodoma lepo ubesedila Taja Vetrovec.
Ravnotežje je princip sreče
“A življenje nas izziva, nas namenoma meče iz ravnotežja, da se lahko učimo in vedno znova iščemo to ravnotežje. Iskanje ravnotežja je naša pot učenja. Sama sem izkusila podrto ravnotežje, ko so se mi porušile moje predstave in pričakovanja o življenju. Največje lekcije zame so bile, ko sem doživela izgorelost, ločitev in podono. Takrat sem šla skozi te procese, da sem poiskala nazaj sebe. Iz ravnotežja padeš, ko se nečemu zunaj sebe preveč prilagajaš in posledično ‘izgubiš’ sebe,” opisuje modra, odprtomiselna, srčna in navihana sogovornica, ki je danes velika mojstrica osebne rasti.
Taja Vetrovec v videointervjuju pojasnjuje tudi kako ta porušen proces neravnovesja znova uravnovesimo. Ob tem izpostavi, da ta pojav lahko imenujemo tudi prehod. In prehode ljudje večinoma doživljamo kot nekakšne male smrti. In s tem imamo ljudje največ težav, ker zaključke praviloma spremlja strah. To nas vrže ven iz ravnotežja.
Naš cilj je stanje nevtralnosti
S Tajo Vetrovec sva si bili enotni: “Naš cilj je tako stanje nevtralnosti! Iz stanja nevtralnosti prej začutimo, kdaj izgubljamo ravnotežje in se lahko znova poravnamo. V stanju nevtralnosti se šele začne življenje. Saj takrat lahko spustimo preteklost in hkrati ostanemo odprti za širino dojemanja.”
Dotaknili pa sva se še enega pomembnega vidika za ohranjanje ravnotežja – in sicer postavljanje mej. To je ključno, da lahko ohranjamo in varujemo naše ravnovesje.
Več o tem, kaj Taja Vetrovec na podlagi svojih izkušenj in preučevanja številnih tehnik za osebnostno rast priporoča za sproščeno, uravnoteženo življenje, si lahko ogledate v videu in se pozabavate ob prijetni energiji, ki se je ustvarila med nama ‘v višavah’ nad prelepo Ljubljano.