Bosonoga hoja prinaša ogromno prednosti za naše zdravje, da jih je smiselno poznati. Sploh zdaj, ko se bliža toplejše obdobje, je to idealen čas, da ga izkoristimo in tudi na ta način doprinesemo h regeneraciji našega telesa. Poleg tega je zdaj tudi več priložnosti za njeno prakticiranje.
Zaradi sodobnega življenja smo izgubili velik del naše povezave z materjo Zemljo, s čimer smo močno okrnili številne naše naravne spretnosti. Bosonoga hoja pa nam tako omogoča, da ta stik znova vzpostavimo in se ‘ozemljimo’. To je namreč tudi pot ali vir, ki omogoči našemu telesu, da vsrka negativne elektrone skozi Zemljo in pomaga stabilizirati dnevni ritem kortizola ter ustvariti uravnoteženo notranje bioelektrično okolje.
Je pa res, da nam je bosonoga hoja na nek način postala tuja in nam ni več tako naravna, kot je bila, ko smo bili otroci. A nič zato, se bomo pa sprva malo potrudili, da se bomo podali v to danes morda kar nekoliko neudobno dejanje, ki ga družba povezuje celo z neodgovornostjo in nepremišljenostjo. Si pa najdemo naravno okolje, ki nam omogoča še bolj primerno podlago.
Zdaj pa si oglejmo še 20 zdravstvenih koristi bosonoge hoje:
- Pomaga pri prožnosti in zdravju stopal
Obutev, ki je zelo čvrsta, slabo prilegajoča ali nerodna (kot so visoke pete), poveča pritisk na naša stopala. Prav tako jim preprečuje naravno premikanje. To lahko povzroči tlačne točke, deformacije kosti in utrjene kite. Zato je bosonoga hoja priročen in preprost način za izboljšanje prožnosti stopal. Stopalom omogoča, da se premikajo bolj naravno, pri čemer se vse mišice in kite v stopalu vključijo in raztegnejo, kot je predvideno.
- Poveča moč gležnja in podporo loka
Bosonoga hoja deluje na mišice stopal, gležnjev in spodnjih nog veliko bolj kot v čevljih. Posledica tega je povečana mišična moč v stopalih in spodnjih nogah ter tudi boljša opora loka. Povečana moč in prožnost stopal sta lahko tudi ključni dejavnik pri lajšanju bolečin.
- Bosonoga hoja podpira boljše ravnotežje
Bosonoga hoja je odličen način za bolj uravnoteženo vključevanje in raztezanje vseh mišic in kit v stopalih, gležnjih in spodnjih delih nog. To pa izboljša splošno ravnotežje in stabilnost ter posledično zmanjša tveganje za poškodbe in padce. Bosonoga hoja izboljša tudi koordinacijo telesa in propriocepcijo (občutek, kje je naše telo v prostoru). To pozitivno vpliva na telesno držo in ravnotežje ter delovanje možganov.
- Poveča cirkulacijo
Bosonoga hoja bo izboljšala našo cirkulacijo. Ko hodimo bosi, se mišice vaših stopal in telesa skrčijo in razširijo, zato se tudi krvne žile krčijo in širijo. Ta proces poveča pretok krvi v in iz stopal. Podobne koristi imajo za limfo, tekočino, ki odteka iz celic in tkiv in se lahko ujame v spodnjih delih nog. Bosonoga hoja poveča mišično krčenje in sprostitev, kar pomaga odstraniti limfno tekočino iz stopal in spodnjega dela nog ter zmanjšati morebitno otekanje.
- Podpira splošno počutje
Bosonogi sprehod po bujni, vlažni travi je lahko neverjetno sproščujoča in prijetna izkušnja, ki nam takoj napolni energijo. Naša stopala so polna začetnih in končnih točk energijskih meridianov našega telesa – znanih tudi kot akupresurne točke. Bosonoga hoja enakomerno aktivira te točke in posledično stimulira živčni sistem in organe telesa. To uravnava spanje, telesno temperaturo, srčni utrip in krvni tlak. Presenetljivo je, da učinek ozemljitve zemeljske površine prav tako poveča proizvodnjo hormona spanja melatonina, kar ponovno spodbuja boljše vzorce spanja in lajša simptome blage depresije.
- Pripelje nas v stik z zemljo
Povezava med našimi nogami in zemljo ima zelo prizemljujoč učinek. Blazinice na naših nogah vsebujejo veliko živčnih senzorjev. Spremembe tlaka in temperature stimulirajo te živčne končiče in ustvarijo neverjetno količino senzoričnih vnosov. Večino časa se tega niti zavestno ne zavedamo. Ta učinek se včasih imenuje ‘ozemljitev’, kjer zaznavamo zemeljski električni naboj prek senzorjev naših stopal. Prosti elektroni, sproščeni iz zemlje, nevtralizirajo pozitivno nabite proste radikale v naših telesih. To pa ustvarja boljše zdravje in dobro počutje. Celo znanost potrjuje, da je ozemljitev učinkovita zdravstvena strategija z blagodejnimi učinki na kronični stres, vnetja, bolečine, slab spanec in številne pogoste zdravstvene motnje, kot so bolezni srca in ožilja.
- Bosonoga hoja lahko zmanjša bolečine in vnetja
V tej študiji je dvanajst ljudi osem tednov zapored spalo na prevodni žimnici, ki je posnemala učinke spanja neposredno na Zemlji. Vsi udeleženci so se pritoževali nad bolečino, stresom in težavami s spanjem. Po obdobju testiranja so znanstveniki odkrili znatno zmanjšanje njihove ravni kortizola. Poleg tega so vsi preiskovanci poročali, da so se njihova bolečina, stres in težave s spanjem močno zmanjšale ali pa so popolnoma izginile.
- Lahko pomaga izboljšati spanec
Druga študija v PubMed-u je pokazala, da ozemljitev vpliva na fiziološke procese in povzroča sprostitev. Journal of Alternative and Complementary Medicine je tudi poročal, da so ljudje, ki so bili izpostavljeni ozemljitvi, bolje spali v primerjavi s tistimi, ki niso redno hodili bosi. To so pripisali temu, da ozemljitev stabilizira cirkadiane ritme.
- Bosonoga hoja krepi imunski sistem
V tem izčrpnem poročilu, objavljenem v Journal of Environmental and Public Health, so raziskovalci ugotovili, da lahko bosonoga hoja zmanjša celo število belih krvnih celic in poveča število rdečih krvnih celic. Ta rezultat kaže na pozitiven imunski odziv.
- Bosonoga hoja lahko zmanjša tveganje za bolezni srca
Glede na študijo, objavljeno v Journal of Alternative and Complementary Medicine, ozemljitev poveča površinski naboj rdečih krvnih celic. To povzroči zmanjšanje strjevanja v celicah, kar posledično zmanjša gostoto krvi. Ker je bila visoka viskoznost neposredno povezana kot dejavnik tveganja za srčne bolezni, ozemljitev zato znatno zmanjša tveganje za bolezni srca.
- Bosonoga hoja uravnava živčni sistem, zmanjšuje občutek tesnobe in stresa
Odhod v naravo na splošno lahko pomaga pri uravnavanju čustev in uravnovešanju živčnega sistema. Ko pa naše telo pride neposredno v stik s tlemi, še bolj zmanjša tesnobo in stres. To je zato, ker ima Zemlja negativni naboj. Medtem ko imajo pozitiven naboj vsi elektromagnetni valovi, s katerimi smo dnevno zelo močno v stiku. Zato je preživljanje časa v stiku z zemljo ključnega pomena za naše čustveno in fizično zdravje.
- Pomaga normalizirati biološke ritme
V knjigi Earthing Clinta Oberja, dr. Stephena Sinatre, MD, in Martina Zuckerja, avtorji pojasnjujejo, da “je treba biološko uro telesa nenehno kalibrirati z utripom Zemlje, ki uravnava cirkadiane ritme vsega življenja na planetu.”
Ozemljitev pomaga ponovno vzpostaviti redne vzorce spanja in ponastavi biološko uro v vseh nas. Onesnaženost okolja, vključno z lučmi, kemikalijami in drugimi dejavniki, močno vpliva na naše vzorce spanja, zato lahko stik z negativno nabitimi elektroni Zemlje izjemno pomaga pri cirkadianem ritmu našega telesa in drugih bioloških procesih.
- Bosonoga hoja lahko celo zmanjša težave zaradi menstrualnih krčev
Ker ozemljitev zmanjša splošno bolečino, ni presenečenje, da lahko bosonoga hoja olajša tudi menstrualne krče. Na nek način se vsa bolečina, ki jo čutimo v telesu, najprej začne v umu in se kaže kot stres, ki lahko močno vpliva na menstrualne krče. Če se odpravimo na prosto in se prepustimo bosonogi hoji, naredimo čudež za telo, um in dušo. Poleg tega je cenovno to najboljša rešitev, pa še negativnih stranskih učinkov nima (v primerjavi s kemičnimi rešitvami).
- Bosonoga hoja pomaga sprostiti napete mišice in celo odpraviti glavobole
Pilotna študija je pokazala, da lahko ozemljitev prepreči, da bi se po fizični vadbi pojavila zakasnjena bolečina v mišicah. To pa velja tudi za druge situacije, ki povzročajo napete mišice, kot je na primer celodnevno pisarniško delo. Migrene so v nekaterih primerih povezane tudi z daljšo izpostavljenostjo sevanju, in ker ozemljitev ozemlji telo in zmanjša proste radikale, lahko lajša tudi glavobole.
- Pomaga pri kurjenju kalorij
Raziskave trdijo, da s hojo ali tekom po pesku pokurimo približno 50 % kalorij več, kot bi jih običajno pokurili na tlakovanih tleh. Telo namreč potrebuje dodatno energijo za delo naših stopalnih mišic, ko hodimo bosi po pesku ali kamenju, kar pomeni tudi, da se porabi več kalorij, da zagotovi dodatno energijo.
- Izboljša držo
Dolgo sedenje z ukrivljenim hrbtom za delovno mizo vodi v napačno držo, ki lahko povzroči hude bolečine v hrbtu. Bosonoga hoja pomaga ohranjati normalno poravnanost našega telesa glede na težišče in tako prepreči vrsto funkcionalnih in strukturnih težav.
- Bosonoga hoja lahko celo Izboljša vid
Podplati zaših stopal imajo več refleksoloških con, ki so povezane z različnimi organi v telesu, vključno z očmi. Bosonoga hoja maksimalno pritiska na naš prvi, drugi in tretji prst, ki tvorijo glavne refleksološke točke pritiska za vaše oči. Spodbujanje teh posebnih točk ne pomaga le izboljšati vida, ampak pomaga tudi ohranjati zdravo celotno telo. Poleg tega zelena barva pomirja oči. Pravijo tudi, da je hoja po sveži jutranji rosi zelo koristna za vid.
- Predstavlja naravni piling
Bosonoga hoja po grobih površinah, kot so drobni gramoz, beton ali pesek, predstavlja zdravilišče za stopala! Mokri delci delujejo kot naravni piling, ki pomaga odstraniti odmrle kožne celice iz zgornjih plasti kože na podplatih.
- Ozemljitev poveča raven energije
Vsakič, ko se potopimo v naravni svet, zaznamo višje frekvence, ki jih oddaja narava. Zato povečamo tudi lastno raven energije. Sodobne življenjske navade imajo zagotovo velik vpliv na našo vitalnost. Zato poskrbimo, da bomo čim več časa preživeli v naravi in tako uravnotežali naš življenjski slog!
- Ščiti telo pred nevarnimi EMF (elektromagnetnimi frekvencami)
Kot smo že omenili, lahko ozemljitev zmanjša elektromagnetni naboj v telesu. Poleg tega lahko prepreči škodljive učinke EMF.
Najboljša mesta za bosonogo hojo:
- doma
- na našem vrtu
- na travnatih poljih
- v parku
- na plaži in ob drugih vodnih poteh
Nekaj nasvetov, kako začeti prakticirati bosonogo hojo:
Eden najlažjih načinov, da ostanete bosi skozi vse leto, je doma – tudi če ste noge obuli v nogavice. Od tu se lahko podate na vrt ali teraso, če imate dostop do nje.
Nato lahko nadaljujete s sezuvanjem čevljev med hojo po travi ali pločniku.
Začnite hoditi bosi sprva 10 minut, nato dodajte 5 minut vsak dan, dokler ne dosežete 20-30 minut, odvisno od tega, kako stvari napredujejo.
Če občutite bolečino, skrajšajte čas ali si privoščite odmor. Kot dodaten previdnostni ukrep vzemite s seboj komplet nogavic in čevljev, če vas bodo noge preveč razbolele.
Opozorilo: Kljub številnim prednostim, ki jih ponuja ozemljitev, to ni nadomestilo za ‘zdravljenje’ bolezni.
Viri:
- https://curejoyinc.com/content/health-benefits-of-walking-barefoot/
- https://healthywithyoga.com/benefits-of-barefoot-walking/
- https://www.consumerhealthdigest.com/general-health/walking-barefoot.html
- https://www.powerofpositivity.com/10-surprising-health-benefits-of-walking-barefoot/
Fotografija: Pexels