Na področju prehranjevanja smo že nekaj časa priča številnim prehranskim doktrinam, ki se razširijo in postanejo priljubljene v določenem obdobju. Lahko bi rekli, da v nekaterih primerih mejijo celo na fanatizem.
Tudi sama sem bila pred približno 12 leti navdušena nad presnim načinom prehranjevanja, ki sem ga prakticirala 4 leta in pol. Sprva sem občutila ogromno prednosti presne diete, a pa nekaj letih so se pokazale tudi slabosti tako zagriženega presnojedstva. Ker imam očitno zelo dobro intuitivno povezavo s svojim telesom, sem to pravočasno začutila in si prisluhnila ter znova uravnotežila svoje prehranjevanje.
Marsikdo, ki zelo striktno prakticira določeno dieto, pa morda kljub sporočilom telesa vztraja pri svojih prehranskih nazorih, v katere je vstopil ‘z glavo’ in ne ‘preko telesa’. To pomeni, da se je z umom odločil, da bo sprejel nek način ali neko doktrino prehranjevanja, namesto da bi sledil telesu, kaj mu sporoča, po katerih hranilih hrepeni in kako se počuti po različni vrsti hrane.
Zato je dobro vedeti, da imamo ljudje to sposobnost, da lahko harmonijo svojega telesa ohranjamo intuitivno ali razumsko oz. zavestno. A predvsem pri razumskem prehranjevanju se skriva past, saj lahko pregloboko zaidemo v doktrine, če se ukvarjamo s teorijo hrane ali preučujemo polje prehranske znanosti. Saj v teoriji so lahko vse diete odlično zveneče in zdrave, a ne nujno tudi v praksi. Zato moramo biti pozorni, da pravočasno prepoznamo zablodo in ne vztrajamo v teoretični dogmatičnosti, če nam naše telo in počutje začne sporočati drugače.
Čeprav smo lahko očarani nad razsežnostmi človeškega znanja, moramo prepoznavati tudi njegove meje. Sicer se lahko hitro znajdemo razdvojeni od stvarnosti. Ko želimo doseči visokoletečo, v teoriji lepo zvenečo, vizijo, pogosto ne opazimo malih stvari, ki se dogajajo pred našimi nogami. Tako se lahko še tako imenovane naravne diete oddaljijo od narave.
Na drugi strani pa smo v trgovinah z ‘zdravo prehrano’ priča širokemu naboru zdrave pakirane hrane, dodatkov, vitaminov in podobno, ki so v nekaterih teorijah izjemno zdravi, v drugih pa morda sploh ne. Poleg tega tudi za številna živila različne teorije trdijo različno: nekatere pravijo, da je na primer kakav izjmeno zdrav, druge, da je škodljiv, tudi za paradižnik nekatere pravijo, da je zelo zdrav, druge pa, da je škodljiv, ker je razhudnik, podobno za žita številne teorije trdijo, da so zdrava, druge, da niso, ker zakisajo…
To nas lahko zmede, ker je vsaka od teh teorij do neke mere, v določenih okoliščinah pravilna in napačna. In tako smo lahko z vsako od teorij še bolj zmedeni. Zato ne jejmo z glavo, temveč z občutenjem posledic, ki jih ima za naše telo.
Prvo in osnovno je, da razvijemo občutenje, ki bo omogočilo telesu, da sam izbere hrano. Prav tako ne mislimo o hrani, ne da bi vključili tudi duha. Namesto da študiramo prehrano, bolje je da pridemo do teorije na podlagi vsakodnevnega izkustva. Tako kot se narava iz trenutka v trenutek premika in spreminja, se spreminjajo tudi potrebe našega telesa.
Osnovne smernice za ultimativno intuitivno prehranjevanje:
- Ni potrebno biti 100-odstoten zagovornik določene prehranske diete/doktrine (pa četudi se ta doktrina imenuje naravno prehranjevanje), da bi bili zdravi. Lahko si občasno privoščimo kaj ‘pregrešnega’, a le da je to res samo občasno.
- Cilj je, da smo srečni in zdravi, ne da trpimo zaradi načina prehranjevanja. Pomembna je energija, s katero pristopamo k prehranjevanju: ali iz strahu in odrekanja ali iz veselja, užitka in ljubezni do določene hrane.
- Vsak si mora najti svojo pot, ki je optimalna za njegovo telo. Zato ni splošnega pravila, kakšna je najboljša prehrana ali dieta za nas.
- Pomembno je, da jemo zdravo polnovredno hrano in čim več svežega sadja in zelenjave, še posebej zelenolistne ter čim manj industrijsko procesirane hrane.
- Zdrav način prehranjevanja gre z roko v roki z duhovnimi praksami, čustvenim ozdravljenjem in metodami za samopomoč. Hrana je namreč tudi energija, prav tako tudi čustveno stanje, iz katerega hrano uživamo, zato je pomembno s kakšno energijo oskrbujemo naše telo.
- Poleg tega gre tudi pri prehranjevanju za pot, na kateri se bomo znebili starih navad, ki nam ne služijo več, pridobili pa bomo nove, ki nas zares negujejo v skladu z našimi potrebami. Dobre prehranske navade bodo blagodejno delovale tudi na našega duha.
- Gre za prevzemanje popolne odgovornosti za svoje življenje, ne da jo predajamo gurujem, zdravnikom, partnerjem ali prijateljem. Nihče ne more bolje vedeti, kaj je dobro za naše telo, od nas samih. Prizadevajmo si postati avtentičen izraz samih sebe.
- Vsi smo svobodni, da stopimo v našo moč in zaživimo samozavestno ter povezani s samimi sabo, s svojo izvorno bitjo.
Dejstvo je, da če bomo živeli čim bolj naravno, bomo zagotovo najbolj zdravi.
Vse več ljudi se odloča za t. i. ‘primitivno’ ali prvinsko življenje v naravi, postavljajo si jurte, zemljanke, lesene hiše ali klasične, jejo naravno hrano in prakticirajo naravno poljedeljstvo. Zavedli so se človekovega osnovnega namena, našli so najbolj neposreden način in živijo v skladu z njim.
PRAVA ZAVEST, PRAVA HRANA, PRAVO DELOVANJE!