Medtem ko si EU prizadeva uvesti evropsko digitalno identiteto, podoben sistem že poznamo s Kitajske. Le da je njihov sistem že povezan in nadgrajen s socialnim kreditnim sistemom (ali nagrajevanjem in kaznovanjem vedenja posameznikov – kar pomeni, da posamezniku lahko poljubno omejujejo ali dodajajo določene pravice za udejstvovanje v družbi).
Ob tem je zelo pomemben podatek iz kratkega spodnjega videa (4:30min), ki nam nazorno pokaže, da vladam tega ndejansko ni treba uvajati na silo, saj obstajajo bolj zviti načini družbenega inženiringa – oblikovanje poljubnega vedenja prek sistema imenovanega ‘gamification’.
Kaj to pomeni?
Pomeni, da člane družbe lahko potegnejo v ‘ta vrtinec’ (ali okove suženjskega koncepta pravil in pogojevanja) s pomočjo dovolj privlačne vabe. Nekateri bolj lahkoverni posamezniki bodo vabo zgrabili prvi. Vladi tako niti ni potrebno naročiti takšnemu posamezniku, da bi vohunil za svojim sosedom in ga tožaril. To je že vgrajeno v navidezno neškodljiv sistem po vzoru računalniških igric.
Reprogramiranje, novo izobraževanje in spreminjanje navad se bo tako izvajalo kar med prijatelji, sošolci, sosedi, sorodniki, ki si bodo prizadevali za dosego višjega rezultata v sistemu, predstavljenem kot družabna igra.
Ideja je tako genialna, da če imaš prijatelja z nizkim rezultatom, te to ovira do visokega rezultata. Zato ga boš ‘odfrendal’. Predstavniki vlad pa se lahko samo naslonijo v svoj naslonjač in le opazujejo, kako se družba razčloveča in spreminja po njihovem planu.
A to, da ne nekdo ‘odfrenda’ ni edina stvar, ki se začne dogajati. Posledice so lahko dosti hujše in to za popolnoma neškodljiva vedenja. Pri čemer moramo vedeti, da nihče od nas ni svetnik brez napak, čeprav smo v osnovi večina pošteni, moroljubni in srčni ljudje. A v takšnem sistemu čisto vsak človek, ki ne želi biti identičen kot vsi ostali (brez svoje osebnosti, kreativnosti, posebnosti, kot lep, a prazen gensko spremenjen paradižnik v trgovini), lahko pristane na družbenem robu (v najboljšem scenariju). Vedeti moramo pa tudi, da v takšnem sistemu nobena kritika (keratorjev te igrice) sistema ne bo dovoljena brez hudih posledic.
Torej vse storitve, ki jih pri evropski komisiji navajajo kot prednosti lahko postanejo predmet omejevanja posameznika, če ta ne bo po meri povprečnega ubogljivega vzorca. Vprašljivo lahko postane naročilo rojstnega lista, izdaja zdravniškega potrdila, odprtje bančnega računa, izpolnjevanje davčne napovedi, vpis na univerzo, pridobitev zdravniškega recepta, najem vozila, prijava v hotel… Skatka vaše življenje na enotnem digitalnem nosilcu, v rokah nadzornika.
V mislih moramo imeti še, da nas tehnologija vse bolj usmerja tudi v biotehnologijo in nanotehnologijo, ki pa se pomika in usmerja v nas in na nas. Vse gostejša pa je tudi ‘poseljenost’ s senzorji in kamerami okoli nas.
Foto: Cristina Zaragoza, Unsplash