Kje najdemo najprimernejše sestavine za naravno lepoto našega telesa? V naravi seveda. Ponuja nam celo mavrico zelišč in svetličnih vonjev, kjer si lahko iz široke asortimana izberemo kar nam srce poželi.
Letošnje poletje sem si vzela čas za opazovanje zelišč in cvetic s travnikov in polj. Našla sem cvetove svetlih in temnih barv, nenavadnih oblik, nekatera so vzbujala pozornost, druga so se sramežljivo skrivala pred opazovalci. Vendar nisem nikjer zapazila grde rože … Si predstavljate svet brez rastlin? Medtem ko nas mediji posiljujejo s fotografijami anoreksičnih najstnic in določajo merila lepote, smo povsem pozabili na lepoto, ki se skriva v naravi. Vendar – obleka iz zadnje Diorjeve kolekcije ne bo nahranila naše duše tako kot en sam pogled na cvetoče polje, ki se ziba v lahnem vetriču.
Lepota iz narave
Verjetno ni naključje, da najboljše sestavine za izdelavo kozmetike najdemo prav v naravi. Slovenski travniki so polni zdravilnih rastlin, ki jih lahko uporabimo za izdelavo lastnih krem, tonikov, mazil, pilingov in mask. V nasprotju s kozmetičnimi izdelki, ki jih kupimo v drogeriji in vsebujejo derivate nafte, parabene, ftalate in sintetične dišave, so pripravki naravne kozmetike narejeni iz obnovljivih virov in polni življenja. Mar ni čudovito, da lahko medtem, ko skrbimo zase, skrbimo tudi za našo Mati Zemljo?
Na delavnicah me udeleženke pogosto sprašujejo, kako lahko zelišča in zdravilne rastline s travnikov uporabijo v naravni kozmetiki. Poglejmo si nekaj tehnik predelave zelišč in receptov za našo kozmetično shrambo.
Tinkture
Zelišča narežemo, jih prelijemo z vodko, alkoholom (zmešamo z destilirano vodo v razmerju 50:50) ali glicerinom (prav tako zmešamo z vodo). Tekočina naj bo nekaj centimetrov nad zelišči. Za 4 do 6 tednov postavimo na hladno, medtem večkrat pretresemo. Nato precedimo in shranimo v temnih stekleničkah. Tinkture so zelo skoncentrirane, zato jih jemljemo po kapljicah. Dodamo jih lahko vodi, soku ali čaju.
Izlužnine
Izlužnino naredimo tako, da rastlino namakamo v rastlinskem olju. Na ta način zdravilne lastnosti rastline preidejo v olje. Navadno uporabimo hladno stiskano olivno ali sončnično olje. Najbolj priljubljeni sta olje šentjanževke (zdravljenje opeklin) in olje ognjiča (zdravljenje krčnih žil, razpokane kože na rokah in stopalih, za celjenje ran in nego bradavic pri dojenju). Kozarec do ¾ napolnimo z zelišči, nato zelišča prelijemo z oljem in kozarec za 4 do 6 tednov postavimo na sonce. Izlužnino lahko pripravimo tudi tako, da zelišča z oljem približno 5 ur segrevamo na majhnem ognju. Odcedimo in shranimo v stekleničkah.
Zeliščni snopki
Zelišča sesekljamo ali zmeljemo v mešalniku ter dodamo malo vrele vode, da dobimo gosto pasto. Zeliščno pasto zavijemo v gazo in jo položimo na obolele dele. Zamenjamo, ko se ohladi. Zeliščne snopke uporabljamo pri vnetjih, aknah, vrezninah in zlomih.
Infuzije
Infuzijo pripravimo iz svežih ali posušenih zelišč, listov ali korenin. Zelišča prelijemo z vročo vodo in pokrijemo posodo. Namakamo 10 do 15 minut, nato precedimo. Infuzije lahko uporabimo za izdelavo tonikov, ustnih vodic, krem ali prelivov za lase. Poglejmo si, kako za svoje lase skrbijo gozdne vile: za svetla pramena uporabijo ognjič, kamilico, gabez, za temne lase lupino oreha, rožmarin ali žajbelj, za suhe lase ognjič in za mastne lase rožmarin, virginski nepozebnik, sivko ali rman.
Poparki
Pripravimo jih tako, da prgišče zelišč dodamo vreli vodi. Obraz prekrijemo z brisačko in ga za 5 minut postavimo nad kopel. Za suho kožo uporabimo gabez (vsebuje alantoin), ognjič, kamilico, vrtnico in sivko, za mastno kožo pa malinove liste, rožmarin ali žajbelj.
Zeliščna kopel
Zelišča zavijemo v gazico, nato postavimo pod curek vroče vode. Za sprostitev uporabimo kamilico, sivko, vrtnico ali gabez, za poživitev pa meto, ognjič, lovor, rožmarin ali žajbelj. Z gazico, v katero smo zavili zelišča, lahko podrgnemo telo – na ta način bomo pospešili prekrvavitev in odstranili odmrle kožne celice.
Maska za lase
Olje (olivno, jojoba, kokosovo) segrejemo, dodamo sesekljana zelišča in nanesemo na lase. Prekrijemo s folijo in pustimo delovati 2 uri.
Nekaj zeliščno-cvetnih receptov
Puder za telo
1 skodelica bele gline
2 skodelici koruznega škroba
eterično olje po izbiri
cvetovi sivke in vrtnice
V skledi zmešamo glino in koruzni škrob. Cvetove sivke in vrtnice zmeljemo v mlinčku za kavo. Presejemo, nato ponovno zmeljemo. Dodamo pudru in dobro zmešamo. Shranimo v plastičnih ali steklenih kozarčkih.
Preliv za krepitev las
2 žlici posušenih kamiličnih cvetov
2 žlici posušene mete
3 žlice posušene koprive
3 žlice posušene korenine navadnega repinca
3 žlice posušenih brezovih listov
Zelišča prelijemo z vrelo vodo, prekrijemo posodo in namakamo dve do tri ure. Prelijemo v steklenico. Preden uporabimo, nekoliko segrejemo, nato vmasiramo v lasišče. Las ne izpiramo.
Nina Medved, aromaterapevtka
www.magnolija.si