Pozimi se poveča število ur, ki jih preživimo na toplem, v zaprtih prostorih. Čeprav so ti prijetno topli in suhi, pa prinašajo s seboj tudi nekatere nevšečnosti. Suh zrak ogrevanih prostorov je še posebej moteč za našo kožo, na prostem pa se mu pridružijo še nizke temperature in oster veter.
Koža, predvsem tista na obrazu, se zato pozimi hitreje izsuši in lahko postane razpokana, razdražena in utrujena. Pogosto je koža suha tudi na komolcih in kolenih, podobno pa se zgodi z ustnicami in lasmi.
Svoji koži lahko v hladnih dneh najbolj pomagamo, če jo primerno navlažimo z naravnimi sredstvi. Ker so že pripravljeni negovalni izdelki, ki jih lahko kupimo v trgovinah, polni sintetičnih snovi in škodljivih dodatkov, pogosto pa so tudi cenovno zasoljeni, so čista naravna živila veliko boljša izbira. Za vlaženje kože so primerna predvsem različna rastlinska olja in masla, ki poleg zdravih maščob vsebujejo tudi različne antioksidante. Ti zavirajo procese staranja kože, zmanjšajo odmiranje kožnih celic in kožo globinsko nahranijo. Za zimsko nego kože so še posebej primerna naravna rastlinska masla, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.
Kokosovo olje
Kokosovo olje večinoma sestavlja nasičena srednjeverižna lavrinska maščobna kislina, ki je prisotna tudi v materinem mleku. Deluje antibakterijsko in antivirusno, kar je še dodatna prednost, če kokosovo olje uporabljamo za nego kože. Primerno je za nego suhe kože celotnega telesa, vključno z obrazom. Ker se prične topiti na temperaturah, višjih od 23°C, je kokosovo olje zelo primerno tudi za izdelavo različnih negovalnih krem, saj ob stiku s kožo postane mehko in mazljivo. Kokosovo olje neguje in krepi tudi utrujene lase z razcepljenimi konicami. V ta namen ga uporabimo kot masko: kokosovo olje nanesemo na lase, pustimo delovati čez noč in ga nato speremo s toplo vodo. Poleg negovalne ima kokosovo olje še eno praktično uporabo: slovi kot naraven in dišeč lubrikant.
Kakavovo maslo
Tudi kakavovo maslo se odlikuje z lastnostmi, zaradi katerih je priljubljeno v kozmetiki: je dišeče, nežne teksture in vsebuje veliko naravnih antioksidantov, ki med drugim preprečujejo njegovo žarkost. Kakavovo maslo lahko na primer hranimo tudi do pet let, pa se ne bo pokvarilo. Odlično je za nego suhe kože po telesu, manj primerno pa je za tiste, ki imajo že po naravi mastno kožo. Še dodatno lahko namreč zamaši pore in zamasti kožo. Ker se prične topiti na nekoliko višjih temperaturah od kokosovega olja (nad 35°C), se na koži najlepše topi po tuširanju ali kopeli. Priporočamo, da kose kakavovega masla najprej stopite nad vodno kopeljo in jih nato vlijete v modelke poljubne velikosti in oblike. Takšna masažna ploščica je enostavna za pripravo in vedno pri roki za uporabo, po želji pa jo lahko obogatimo tudi z drugimi hranljivimi živili, npr. kakavovimi zrni, chia semeni ali MSM mineralom. Z redno uporabo se zmanjša tudi vidnost brazgotin in strij, zato je kakavovo maslo nadvse primerno za nosečnice.
Karitejevo maslo
Pridobljeno iz sadežev afriškega drevesa karite se karitejevo maslo med afriškim prebivalstvom uporablja kot olje za kuhanje, surovina za izdelavo sveč in prvovrstna sestavina zdravilnih mazil ter negovalnih krem. Bogato je z vitaminom A in vitaminom E, kožo pa učinkovito vlaži in jo naredi mehko ter gladko. Uporabno je predvsem za nego kože na telesu, ne pa toliko na obrazu. Opazno pomaga pri obnovi izsušene in razpokane kože na kolenih, komolcih in dlaneh, z redno nego pa omili tudi vidnost strij in brazgotin.
Omenjena negovalna živila lahko uporabimo sama, ali pa se z njimi poigramo in z mešanjem ustvarimo dišeče in hranilno še bolj bogate negovalne izdelke.
Balzam za ustnice
- 1/4 skodelice stopljenega kokosovega olja
- 1 žlica stopljenega kakavovega masla
- 5 kapljic eteričnega olja pomaranče
- Vse sestavine premešamo in vlijemo v majhne posodice ali modelčke za praline.
vir: Eva Žontar