Varčne žarnice poznamo že kar nekaj časa. Kljub vsem njihovim pozitivnim in ekonomskim prednostim pa so cene še vedno visoke. Vendar preračunano na njihovo življenjsko dobo ter prihranek energije v tem obdobju, to ne drži povsem.
Do konca leta 2012 se bo v Evropski uniji postopoma ukinila prodaja in uporaba nevarčnih žarnic. Postopek se je začel 1. septembra 2009 in narekuje, da se postopoma iz gospodinjstev umaknejo energetsko nevarčna svetila, oziroma da le ta ustrezajo minimalnim zahtevam glede energetske učinkovitosti.
ZAKAJ UPORABLJATI ENERGETSKO VARČNA SVETILA
Evropska unija se s tem ukrepom trudi zmanjšati porabo energije, ki naj bi v posameznem gospodinjstvu, kjer večji del stroškov predstavlja ravno razsvetljava, zmanjšala stroške za 15%. Zaradi novih zahtev o energetski učinkovitosti svetil bo letni prihranek do leta 2020 znašal več kot 40 milijard kilovatnih ur – kar je enako porabi energije 11 milijonov evropskih gospodinjstev v enakem obdobju. Najpomembneje pa je, da bo to prispevalo k zmanjšanju izpustov CO2 za približno 15 milijonov ton na leto.

vir: Varčevanje proti porabi (Evropska unija, 2009)
Kako po novi klasifikaciji izbrati ustrezno svetilo si lahko ogledate tukaj, kjer si pomagate z interaktivnim priročnikom za ustrezno izbiro: priročnik
VRSTE ENERGETSKO UČINKOVITEJŠIH SVETIL
Kompaktne fluorescenčne sijalke porabijo le četrtino ali celo petino elektrike, kot navadne sijalke zdržijo pa mnogo dlje, to pomeni da imajo tudi do 10-krat daljšo življenjsko dobo. Dolgoročno gledano so torej kljub svoji rahlo višji ceni ob nakupu, varčne svetilke cenejše. V svoji življenjski dobi, nam takšne svetilke torej lahko prihranijo tudi do 60 evrov. Z večjim povpraševanjem pa se bodo znižale tudi cene samih svetilk.
Svetleče diode ali LED svetilke so po porabi še varčnejše in bolj učinkovite kakor fluorescenčne sijalke saj za razliko od teh, ne vsebujejo srebra. Njihova življenjska doba pa je še daljša.
OZNAKE NA EMBALAŽI
Za enako količino oddane svetlobe potrebuje kompaktna fluorescenčna sijalka (razred A) samo eno tretjino elektrike, ki jo porabi izboljšana navadna žarnica (razred C). Po predpisih EU mora vsaka žarnica vsebovati podatke o svoji svetilnosti, energetski učinkovitosti, življenjski dobi, barvi svetlobe, številu prižiganj in ugašanj, podatek o zagonskem času svetila, možnost zatemnitve, delovni temperaturi.
ODPADKI
Pozor! Te vrste svetil so narejene iz elektronskih komponent, ki ne sodijo med običajne gospodinjske odpadke zato se potrudite in poiščite namenski zabojnik. Ponavadi ga lahko najdete pri prodajalcu svetil ali pa v bližnji večji trgovini.
vir: Evropska komisija