Andreja Cepuš sama sebe poimenuje kot Social Artist: ker povezuje vse sfere in komunicira z namenom navdiha družbe, da je možno tudi drugače. Da je lahko lepo.
Andreja Cepuš se s komunikacijami ukvarja v okviru svojega podjetja ARS, kreativno komuniciranje. Je tudi avtorica in urednica oddaje Ko-kreatorji nove dobe – z navdihom k osmišljenemu življenju, v kateri predstavlja ljudi, ki navdihujejo s tem, ko sledijo svojemu poslanstvu. Trenutno pa pripravlja tudi zanimiv dogodek o pomenu ženske eneergije. Ta teden tako gosti vodjo seminarja Prebujanja avtentične ženske energije v Ribnem pri Bledu, ki prihaja iz Južne Afrike.
Kaj vam pomeni izraz zdravo življenje?
Zdravo je zame uravnoteženo življenje na vseh ravneh: fizični, mentalni, čustveni in duhovni. In kot takšno sinhrono z naravnim časom ter prostim pretokom energije.
Poslovni svet, stres in notranji mir? Kako ohraniti ravnovesje in biti uspešen tako na poslovnem kot osebnem področju hkrati?
Sama čutim, da smo prišli v čas, kjer ni več potrebno ločevati med poslovnim in osebnim. Ko je človek osebno zrel in uravnotežen preprosto deluje v integrirani energiji in lažje uspe ohranjati ravnovesje tako na poslovnem kot na osebnem področju. Seveda so razlike in se je potrebno prilagoditi situaciji, vendar pa lahko pri tem bistvo ostane enako. Ko deluješ v poslovnem svetu iz svojega zrelega centra, postaneš opazovalec zunanjega okolja in te ne potegne v iluzijo strahu, stresa. Ni se ti več potrebno truditi, da bi bil uspešen, uspeh je namreč že prisoten. To isto preneseš na osebno področje. Kako priti do tega centra…to pa je vprašanje tega, kako globoko si upamo pogledati vase. Bolj ko poznamo sebe in se znamo uravnovesiti v sebi, večji bo naš izvir notranjega miru in lažje bomo ohranjali ravnovesje na vseh področjih našega življenja.
Kaj pride prej zdrava hrana ali zdrava pamet? Je način prehrane povezan s stanjem duha in obratno, ali stanje duha posledično vpliva na spremembo prehrane?
Eno z drugim. Če izhajam iz svoje izkušnje, se je z mojim notranjim prebujanjem zavesti in stanjem duha, spontano začela spreminjati tudi prehrana. V neki točki pa mi je zdrava hrana pomagala, da sem lažje ali prej prišla do povezave s sabo. Odvisno od posameznika in njegove poti razvoja. Vsekakor zdrava prehrana pomaga k boljšemu fizičnemu počutju, duhovni čuječnosti, posledično k bolj zdravim mislim ter delovanju. Po drugi strani spet bolj ko smo zavestni v svojem življenju, bolj znamo slišati telo, kaj ga pri tem podpira in je zdrava hrana avtomatska posledica. Iz katere koli strani začnemo…pridemo k istemu cilju.
Kaj je največja ovira na poti do zdravega življenja, če si uspešen poslovnež? Čas? Interes? Ljudje?
Predvsem stremljenje za uspehom, kot si ga slikamo z našim umom. Sami sebi smo največja ovira. Ko enkrat dojamemo, da si lahko vzamemo čas zase, ko zaupamo toku življenja, da bomo vedno ob pravem času na pravem mestu, ko poslušamo svojo intuicijo in se ne ukvarjamo s tem, ali nas bodo drugi imeli radi, ali smo dovolj dobri, ali moramo to in drugo in tretje, ko nehamo tekmovati brez glave in se vedno s kom ali čim primerjati, takrat se stvari postavijo na svoje mesto same po sebi. Potrebno je samo spremeniti našo percepcijo uspešnega poslovneža ali poslovne ženske. Uspeh je zdravo življenje in to je vrednota, za katero danes ne bi smelo več biti ovir.
Kako ohranjate notranjo moč, da ste kos vsakodnevnim izzivom? Zdrava hrana, šport, meditacija?
Znam se ustavit. Prisluhnit svojemu notranjemu glasu, sledim intuiciji, namesto strahu izbiram pogum lotiti se novih stvari. To me v osnovi uravnoteža in mi polni notranjost z vitalno energijo. Sprehod v naravi, druženje s prijatelji, hoja v hribe, joga ter na vsake toliko zamenjati okolje – iti nekam dlje, na potovanje, pa mi pri tem pomagajo držati tudi fizično kondicijo. Poleg tega poslušam telo, kakšno hrano potrebuje in mu poskušam čim bolj ustreči.

Misli globalno, deluj lokalno – kako si razlagate ta rek v teh časih?
Rek, vreden, da se ga živi. Deluj od tu, kjer si, s tem, kar imaš, z vizijo in zavedanjem, da smo vsi del celote in vsak košček šteje v globalni sliki. Ko razumemo, kdo smo in da je vse medsebojno povezano, lahko s tem zavedanjem v svojem okolju delujemo na način, ki podpira zdravo, mir in dobro. Za posameznika, lokalno okolje, širšo skupnost ter celotni univerzum.
Vam je izvor in način pridelave vaše hrane pomemben? Kupujete ekološko ter lokalno pridelano hrano ali se vam zdi to le dobra marketinška poteza v času recesije?
Razlika v ekološko in lokalno pridelani hrani v primerjavi z industrijsko, je očitna. V njej je živost in to se čuti. Sama se trudim, da pogledam izvor hrane, ki jo nakupim, podpiram slovenski izvor in večinoma izbiram ekološko. Ne pa vedno, ker včasih tudi sama, priznam, raje izberem ceneje. Pa vseeno, bi rekla, sem na dobri poti. Zdi se mi, da imamo v Sloveniji izjemen potencial postati ekološka oaza Evrope, če bi le v to usmerili nekaj več energije. Tudi zato namenjam svojo v lokalno.
Kar se tiče marketinške poteze, pa…ja, tudi ta je precej prisotna, a vendarle prispeva k ozaveščanju in usmerja fokus na pozitivno. Potrebno je biti buden in izbrati pravo.
Je možno združiti duhovno in poslovno? Na kakšen način? Kaj za vas pomeni biti duhoven, spiritualen, najti notranji mir?
Ne le, da je možno. Združiti duhovno in poslovno se mi zdi celo nujno. Duhovnosti ne moremo več ločevati od poslovnega življenja. Veliko ljudi ji sicer še vedno ne zaupa, v čemer jih v neko mero razumem, saj je duhovnost velikokrat zlorabila naše zaupanje in je pod pretvezo duhovnega postala drug sistem manipulacije in neetičnosti. A se tudi ta danes ruši. Po drugi strani se ljudje bojijo sprememb, ki pa jih duhovno zorenje vedno prinese. Na tem mestu je dobro razjasniti, kaj je pravzaprav duhovnost. Sama duhovnost vidim kot sestavni del človekove celote, ki nas umešča v veliko sliko univerzuma. Duhovnost je komponenta prebujenega zavedanja, da nismo le mi tisti, ki prebivamo v tem Univerzumu, temveč da tudi Univerzum prebiva v nas. Če je človek v preteklosti osvajal zunanji svet, je zdaj prišel čas, da osvoji svojega notranjega. Pogledati vase, prečistiti notranje omare, začutiti, kaj nas poganja v življenju, priti do vira naše avtentične moči, ponovno najti vez s sabo in s tem z naravo, naravnim cikličnim časom, postaviti um v službo srca, odpreti srce in se spomniti, da je življenje radost ter da je naša rojstna pravica, da živimo srečno in izpolnjeno, to je tisto, po čemer stremimo vsi. In to je tudi tisto, kar naj bi poganjalo poslovni svet, ta pa ustvarjal inspirativno, harmonično in cvetočo družbo.
Menim, da vsem postaja vse bolj jasno, da živimo v posebnem času in da so spremembe neizbežne. Sploh če želimo obstati na tem planetu. Duhovno zrel poslovnež bo pogumno izbral etično, zdravo in bo deloval v dobro vseh. In več kot nas bo, lepši svet lahko ustvarimo. Rešitve za probleme, s katerimi se soočamo danes ne bomo našli na isti ravni zavesti. Dvigniti se moramo nad to in od tu pogledati navzdol. Poslovno in duhovno je nujno spojiti, ker razširja obzorja, radira kletke našim zastarelim prepričanjem, iz nas vabi vse potenciale in talente, ki jih nosimo, pred nas riše nove svetove, navdihuje vizije, barva svet s svetlimi barvami, pri čemer pa nikoli ne pozabi na vrednote etičnosti, sočutja, srčnega poguma, avtentičnosti ter delovanja v skupno dobro. Res ni vedno preprosto soočiti se z vsemi ovirami, ki nam zastirajo pogled na vir v sebi in za to je potreben pogum. A ko enkrat dojamemo, da je vredno, potem nas ne more nič več ustaviti. Niti sami sebe ne. Poslovni svet lahko prinese družbi razcvet, če bomo znali v njem izhajati iz prebujenih sebe.
Arhetipske vloge moških in žensk, ali smo izgubili stik s samim sabo? Vloga moškega in ženske v današnji družbi?
Stara modrost ženske je bila način bivanja. V njej se je zrcalilo spoštovanje do življenja, prisotnost v trenutku, povezanost z naravo, skrb in kolektivna varnost otrok v skupnosti, spoštovanje čustev, povezovanje, deljenje znanj, receptov, zdravilnih pripomočkov, sanj, vizij. To je hranilo tako dušo ženske kot dušo skupnosti. Stik s sabo smo izgubili, ker smo pozabili na žensko dušo. Neravnovesje med spoloma, ki je plod dolge zgodovine, je vodilo v tekmovalnost, prevlado, profitno usmerjenost, vojne. Tako pri moških kot pri ženskah je rana globoka. Ženske so v dokazovanju, da so enakovredne privzele moško energijo, moški pa so svojo avtentično moč zamenjali za tekmovanje ter fokus v razum in znanost. V resnici to vodi do razkola med razumom in srcem. In posledično se začne spirala v destrukcijo.
Danes smo v času, ko se odnosi med žensko in moškim ponovno postavljajo na drugo raven. Ženske začenjajo čutiti klic svoje duše, da se vrnejo nazaj k svoji izvorni ženski naravi in delujejo iz nje. Moški pa s tem dobivajo priložnost, da lahko v sebi obudijo svojo izvorno moško energijo. Ta je aktivna, miroljubna a hkrati bojevniška ter zaščitniška. Skupaj sta harmonična celota.
Vedno gre za učinek domin. Ko se ženska prebudi v svojo resnico izbira tudi takšno družbo moških. Vsi smo del iste materije, zato premik v nas samih pomeni premik vsega okoli nas. Čas, v katerem smo, daje našim odnosom priložnost, da se premaknejo na raven, ki je usklajena s spoštovanjem, sočutnostjo, jasno komunikacijo, prijaznostjo in srčno osrediščeno zvezo. Pri tem mislim na vse vrste odnosov: intimne, prijateljske, poslovne. Ko ženska obudi svojo intuicijo in vizije, jih moški lahko aktivno izpelje. Skupaj sta najboljši par. Naša družba mora nujno dojeti, da lahko le z obema ozdravljenima principoma: ženske in moškega, dozori v skupnost, kjer bomo vsi radi sobivali in bo ljubezen glavno vodilo.
Kako si razlagate pojem holističen pristop k življenju?
Gre za celostnost. Enako kot smo na začetku govorili o zdravem. Holistični pristop postavlja v ospredje človeka kot uravnoteženo fizično, miselno, čustveno in duhovno bitje. Neravnovesje v kateri koli od teh štirih komponent pomeni neravnovesje celote. Kar pomeni: za vsako situacijo je potrebno poiskati vzrok v eni od teh komponent, torej v sebi, da lahko spremembo vidimo tudi na ven. Holističen pristop k življenju izhaja od noter na ven in vključuje vse ravni posameznika ter velja za vsa področja v življenju.
Recesija. Kje se začnejo spremembe? V glavah, na bančnih računih, finančnem trgu ali v srcih?
Bistvo je očem nevidno, je rekel Mali Princ. Da bi videli, moramo gledati s srcem. Tu se skrivajo vsi odgovori in začne vsaka sprememba. Glava lahko sicer začne razmišljati drugače, a če to razmišljanje ni podprto s čutenjem srca, bo sprememba izgubila pravi smisel.
Je bitka za posel v današnjih časih lahko moralna, pozitivna ter človeku prijazna? Sta morala in etika sploh še vrednoti?
Najprej bi morali ovreči besedo bitka. Čeprav je res, da bitka še vedno precej dobro opisuje pehanje za uspehom, dobičkom, poslom, skratka za nečim. Sama sem se na svoji poti srečala s kar nekaj takih, ki so bojevali svoje bitke ne glede na sredstva. In se pri tem vedno čudila svoji naivnosti, ki je vedno verjela, da je možno drugače. Veliko jih je na poti resnice tudi obupalo, ker naš sistem ne podpira etike in nimamo dobrih zgledov v vrhu. A vendar, vse več se nas zaveda, da je čas naš zaveznik in da je vredno delovati moralno, pozitivno in etično. Modro. Da lahko na dolgi rok preživi le Resnica. In da lahko izpolnimo željo po svetu, ki si ga vsi želimo, le tako, da delujemo človeku in planetu prijazno. Temelji, ki slonijo na manipulaciji, želji po prevladi in kopičenju, se rušijo. Nova doba, na pragu katere smo se znašli vse bolj vidno podpira tiste, ki si upajo vztrajati in delovati iskreno, prijazno, etično in moralno. Brez bitk.
Za vse bi lahko bilo dovolj, če bi znali pravilno razporediti naše dobrine in ponovno obuditi vrednote spoštovanja. Se povezovati in ne tekmovati. Temu sledi tudi sreča in notranja izpolnjenost človeka. Drznem si trditi, da lahko le tak posel prinese blaginjo skupnosti in zato je prav, da delujemo v to smer vsak dan. Četudi z majhnimi koraki, a vsak, ki na tej poti ne bo sklepal kompromisov iz strahu pred preživetjem, bo na dolgi rok užival v trajnem uspehu in izpolnjujočem življenju.
V čem je prihodnost dobrega poslovanja? So sodobni pristopi tudi trajnostni ali bo potrebno spremeniti razmišljanje, da bo prišlo do pozitivnih sprememb? Kakšen je profil poslovneža prihodnosti?
Posel se spreminja v načinu, kako se izvaja. Dobro poslovanje je tisto (in to velja za danes in jutri), ki zna stopiti iz okvirjev in upoštevati tudi, kar na prvi pogled ni vidno. Posel so ljudje, način, kako med nami poteka nek poslovni odnos, pa mora temeljiti na zaupanju. Zaupanje danes je ključni pojem, temeljiti pa lahko le na transparentnosti in etičnosti posameznika. Sprememba je tudi v tem, da začenjamo ljudje vse bolj slediti svoji poti, ki jo čutimo kot svoje poslanstvo. Takrat začutimo strast, smisel in dodamo vrednost življenju. Vemo, kaj lahko doprinesemo in zakaj. In v tem smo avtentični. To je popolnoma druga percepcija kot še vedno prevladujoča, ki vidi v poslu le golo transakcijo. Posel prihodnosti bo sledil intuitivnemu notranjemu glasu, zavedanju, da zdrave, trajnostne poslovne odločitve lahko izhajajo iz integriranega posameznika, ki doprinaša k zdravemu in uravnoteženemu okolju in skupni blaginji. Ker so to kakovosti, ki jih v sebi nosi ženska narava, je nujno, da se na svoje mesto v poslu postavi čim več žensk. In s tem uravnotežijo moško prevlado. Prepostavljanje strukture med moško in žensko naravo v poslu je danes že jasno vidno. Ženske so namreč tiste, ki izobražujejo skupnost. Ko so v sebi prebujene/ozaveščene, sodelujejo v trajnostnih rešitvah, saj sta naša intuicija in instinkt usklajena z ohranjanjem, ne tekmovanjem. Samo en odstotek v skupnosti je potreben, da navdihne spremembo. In zaupam, da smo že blizu tega.
Tudi meje med poslom in življenjem na sploh se brišejo. Vsak si želi radostnega soustvarjanja in menim, da lahko do tega pridemo, če bomo zbrali pogum in pogledali na življenje iz drugih zornih kotov. Nove rešitve, nove ideje, trajnostni razvoj, ustvarjalna družba. Do vsega tega lahko pridemo le, če bomo dvignili zavest in spoznali, kdo smo, kam gremo in kako smo pri tem vpeti v celoto.
Recesija, ovira ali izziv?
Absolutno izziv. Saj poznate tisti rek: Kar gosenica pojmuje kot konec sveta, temu mojster pravi metulj. Zdaj smo v fazi metulja. In ker smo bili tako dolgo vajeni biti gosenica, se moramo zdaj naučiti gledati in leteti kot metulj. To pomeni skok v neznano in razpreti krila. Pomeni tudi, da se moramo najprej videti kot metulji. Prestopiti okvire majhnih nepomembnih življenj, ki jih živimo ter spoznati darila, talente, potenciale, ki jih lahko uresničimo skozi sebe. S tem postavimo drugačne vrednote in prioritete v življenju, obudimo smisel in povezanost s sabo in univerzumom. Res je, to zahteva pogum in vztrajnost. Zraven pride tudi odgovornost, ki jo moramo prevzeti za svoje življenje. To danes še vedno tako radi prelagamo na ven, na druge. A samo, ko sprejmemo odgovornost, lahko premagamo izziv, pred katerim smo se znašli. Recesija je kot bolezen, pri kateri se šele človek zave, kako naj bi živel in kaj so prave vrednote. Brca nas v to, da se premaknemo iz stagnacije svojih življenj in obrnemo spiralo v smer nove poti in večjega smisla. Zaupam, da nam uspe.